Kontaktujte nás: +420 725 150 126 | info@forenzniznaceni.cz
0 Kč

Strážníci označili DNA další invalidní vozíky

Městská policie v Opavě pokračuje ve značení invalidních vozíků, které začala na podzim. Stejně jako kola budou označeny syntetickou DNA a zaneseny do evidence. V případě krádeže je pak vozíček lépe dohledatelný.

První invalidní vozíky označili strážníci v září. Navázali tím na projekt čipování jízdních kol, kdy na bicykl nanesou několik bodů syntetické DNA s kódem. Zatímco dříve prováděli značení na služebně, teď vyrazili přímo za postiženými. Tentokrát do speciální školy.

„Tyto vozíčky, tandemy a trojkolky totiž půjčujeme prostřednictvím spec. pedagogického centra rodičům. A ztráta by pro ně i pro nás byla citelná,“ říká Jiří Kupka, ředitel ZŠ a PŠ Slezského odboje, Opava

A je to pochopitelné, vždyť cena vozíku se pohybuje okolo 50 000. Tandemové kolo je ještě dražší. Strážníci už mají zkušenost se značením jízdních kol. A značení invalidních vozíčků je podobné: nejdříve je musí strážníci nafotit, potom zanést přesný popis do evidence a nakonec označit body s kódem. Na rámu je umístěna také informační samolepka. Značení popisuje strážník Martin Magera: „Je to na jiných místech, než jízdní kola, protože ten vozíček je jinak stavěný. A je to zhruba na 10 místech.“

Zaevidování by mělo majitelům pomoci v případě krádeže.

„Kompenzační pomůcky, když je máme takto nafocené a máme veškeré údaje, tak jsou lépe dohledatelné,“ vysvětluje Petra Stonišová, mluvčí Městské policie Opava

Strážníci už takovou zkušenost mají u jízdních kol, která začali čipovat syntetickou DNA před dvěmi lety. Označili jich 550. Zatímco invalidních vozíků označili jen několik.

Strážníci budou pokračovat ve značení také v dalších ústavech pro zdravotně postižené. A v budoucnu chtějí očipovat syntetickou DNA také další nákladné pomůcky, které lidé s handicapem k životu potřebují.

Text byl převzán ze stránky polar.cz : "http://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/19266/straznici-oznacili-dna-dalsi-invalidni-voziky"